STRONA GŁÓWNA | INF. OGÓLNE | AKTUALNOŚCI | EDUKACJA | PRZYRODA | TURYSTYKA | HISTORIA | MAPY | LINKI | KONTAKT

 

AktualnościPrzetargi
 

Aktualności


21.12.2010 r.

Co słychać?...Zima… Zima na całego. Gęsi odleciały, żurawie też, a cały Park przykrywa gruba warstwa śniegu. Jednak wytrwały ornitolog przedzierając się prze śnieżne zaspy dostrzeże inne gatunki, które decydują się zimować w Parku Narodowym Ujście Warty.
Wśród nich jest wiele łuszczaków, czyli ziarnojadów, które w tych trudnych warunkach muszą mocno natrudzić się, by znaleźć nasiona roślin. Wydziobują je z suchych owocostanów lub zbierają te, które osypały się na powierzchnie śniegu. Zaliczamy do nich szczygły, zięby, dzwońce, czeczotki. Nad olsami krążą liczące nawet tysiąc osobników stada czyży, które z upodobaniem rozłupują olchowe szyszki. Na owocach jemioły żerują przybyłe dość licznie w tym roku jemiołuszki, których przypominający dzwoneczki trel rozbrzmiewa w powietrzu. Owoce jemioły to również przysmak paszkotów. Gdzieniegdzie koczują stada kwiczołów i słychać stukanie dzięciołów.
Zimą, nasiona roślin urozmaicają również dietę sikor. Tworzą one kilkugatunkowe stada składające się z przedstawicieli prawie wszystkich gatunków polskich sikor, czyli: bogatki, modraszki, czarnogłówki, czubatki, sosnówki i sikory ubogie. Bardzo często towarzysza im raniuszki. Takie stada przeczesują wspólnie okolicę w poszukiwaniu ukrytych pod korą drzew i krzewów, pod liśćmi, w łodygach i innych zakamarkach larw owadów, które ukryły się tam by przeczekać zimę (są wśród nich ukryte w oprzędzie pajęczyny małe pająki) Takie soczyste i obfite w białko larwy, są smacznym i wartościowym kąskiem na mroźne dni.
Gruba warstwa śniegu i mroźne noce utrudniają dostęp do pożywienia zwierzętom kopytnym. Pojawiają się już pierwsze padłe sarny i dziki. Padlina przyciąga kruki oraz bieliki, które łatwo obserwuje się w takich miejscach. Do Parku zawitały już zimujące sowy błotne, które patrolują łąki Polderu Północnego w poszukiwaniu gryzoni. W ciągu dnia nad łąkami krążą myszołowy i pustułki oraz przybyłe z północy myszołowy włochate. Czasami między krzakami przemknie jastrząb lub sokół wędrowny.  

Radosnych i pogodnych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku 2011, sukcesów terenowych i ciekawych obserwacji, życzą ornitolodzy Parku Narodowego „Ujście Warty”.

 

 

PRZEDSIĘWZIĘCIA SFINANSOWANE PRZEZ
NARODOWY FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
- W TRAKCIE REALIZACJI -

 

 

Odnawialne źródła energii z wykorzystaniem pomp ciepła w Parku Narodowym „Ujście Warty” i obszarze specjalnej ochrony ptaków NATURA 2000.  

Celem przedsięwzięcia jest oszczędne i efektywne wykorzystanie energii oraz propagowanie wykorzystania alternatywnych źródeł energii w trakcie zajęć z młodzieżą szkolną oraz z innymi grupami odwiedzającym Parku.
Park Narodowy ”Ujście Warty” jest obszarem o międzynarodowym znaczeniu dla ptaków wodno-błotnych włączonym do sieci Natura 2000 (PLB080001), a także objętym ochroną w ramach Konwencji Ramsar – obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, stąd przy zarządzaniu tak cennym przyrodniczo terenem należy wziąć pod uwagę wszelkie czynniki mogące oddziaływać negatywnie na stan przyrody tego obszaru. Na stan różnorodności biologicznej ma istotny wpływ wdrażanie technologii przyjaznych dla środowiska.
W zakresie rzeczowym przedsięwzięcie obejmuje głównie zamontowanie pomp ciepła w budynkach Parku w Chyrzynie, Witnicy oraz kondensacyjnych kotłów gazowych wraz z instalacją w Chyrzynie, Witnicy i Kostrzynie nad Odrą.

 

 

Zadanie pt. Remont i modernizacja ogródka dydaktycznego oraz realizacja działań edukacyjnych Parku Narodowego „Ujście Warty” w 2010 r.”

Głównym elementem projektu jest remont i modernizacja Przyrodniczego Ogrodu Zmysłów, w tym głównie, przystosowanie go dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia
w Ogródku należą do najczęściej wybieranych z oferty edukacyjnej Parku. Pozostałe elementy projektu obejmują realizację całorocznych działań edukacyjnych Parku, w tym doposażenie ośrodka, wydanie mapy, zestawu folderów i toreb promujących działania edukacyjne, wykonanie i utrzymanie strony internetowej Parku, realizacja
4 rodzajów warsztatów dla młodzieży, konkursu ornitologicznego oraz 2 imprez otwartych: „Dnia Mokradeł” i „Święta Krowy”.

 

PRZEDSIĘWZIĘCIA SFINANSOWANE PRZEZ
NARODOWY FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
- ZREALIZOWANE -

 

 

30.08.2010 r.

W związku z wykonywaniem „Remontu i modernizacji Przyrodniczego Ogrodu Zmysłów w Chyrzynie”(finansowanego ze środków NFOŚiGW) informujemy, że do końca 2010r. Przyrodniczy Ogród Zmysłów będzie zamknięty dla odwiedzających.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

03.08.2010 r.

 

Weekendowe dyżury dla turystów w Chyrzynie w dni wolne od pracy, tj. w sobotę i niedzielę w godz. 1000-1600 zostają odwołane.

 

                                          

CO SŁYCHAĆ W PARKU?
 

21.10.2010 r.

Mimo iż aura nie zachęca do obserwacji, ptakom nie przeszkadza. Z dnia na dzień przybywa jeszcze przelotnych żurawi i gęsi. Zmienia się też skład gatunkowy stad ptaków wodnych. Jeszcze miesiąc temu w stadach wylatujących z noclegowiska na terenie Parku można było zaobserwować wyłącznie gęgawę. Teraz gatunek ten stanowi około 30% w stadach mieszanych, zdominowanych przez gęś zbożową i białoczelną (a więc gatunki lęgnące się w północnej części Europy i Azji). Poza gęsiami w Parku przebywa obecnie kilkanaście tysięcy kaczek z 10 różnych gatunków. Dla wszystkich tych ptaków Park Narodowy „Ujście Warty” jest ważnym przystankiem podczas migracji. Tutaj mogą bezpiecznie odpocząć i nabrać sił przed dalszą wędrówką.

                                          

NOWY PROJEKT
 

24.11.2009 r.

Projekt współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i
Środowisko
oraz Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 

Park Narodowy „Ujście Warty” jest uczestnikiem projektu pt. „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”, prowadzonego w ramach V Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych realizowanego przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska.


27.08.2010 r.

Jak było na tegorocznym Święcie Krowy - 22.08.2010r.?

 

 NAGRODA DLA „RZECZPOSPOLITEJ PTASIEJ W UJŚCIU WARTY”
 

02.07.2009 r.

W dniu 24 czerwca, w hotelu Sheraton w Warszawie ogłoszono wyniki pierwszej polskiej edycji Konkursu Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje – „Eden”.
Z dumą informujemy, że laureatem został projekt „Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty”, zgłoszony przez Grupę Partnerską „Ujście Warty”, do której należy również nasz Park Narodowy. 
Dyplom z rąk ministra Mirosława Drzewieckiego odebrali przedstawiciele Grupy Partnerskiej: Iza
bella Engel - prezes Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis viribus” i Konrad Wypychowski - dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty”.
Konkurs „Eden” ma na celu stworzenie sieci uznanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wybitnymi walorami kulturowymi i przyrodniczymi. W Konkursie biorą udział subregiony europejskie i społeczności lokalne rozwijające turystykę na swoim terenie. Ważną zasadą jest możliwość przystąpienia do rywalizacji jedynie destynacji mało znanych wśród turystów – ideą Komisji Europejskiej przyświecającą organizacji Konkursu było bowiem wspieranie promocji obszarów atrakcyjnych turystycznie, które dopiero rozpoczynają funkcjonowanie na rynku turystycznym. Tegoroczna edycja Konkursu odbywała się pod hasłem rozwoju turystyki na obszarach przyrodniczo cennych.
Projekt „Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty” będzie reprezentował Polskę podczas drugiego – już europejskiego – etapu rywalizacji w Konkursie „Eden”.
 

 

KARTY POCZTOWE Z PTAKAMI
 

04.02.2009 r. 

Z okazji Światowego Dnia Terenów Podmokłych Poczta Polska wydała karty pocztowe, których ilustracje przedstawiają 8 gatunków ptaków związanych z terenami podmokłymi, spotykanych na terenie PN „Ujście Warty”. Kolejne karty przedstawiają: gęsi zbożowe, bielika, żurawie, bociany czarne, bataliony, bąka, rybitwy białoskrzydłe i łabędzie krzykliwe. Wszystkie grafiki wykonał pan Dariusz Sapkowski. Karty dostępne będą w sprzedaży w urzędach pocztowych na terenie północnej części województwa lubuskiego  a także w siedzibie Parku.



 

 

 

 

 


 

JAK WĘDRUJĄ GĘSI - CZYLI PTAKI Z OBROŻAMI OBSERWOWANE W PN "UW"
 

19.12.2008 r.

Na terenie Parku Narodowego „Ujście Warty” przebywa obecnie ponad 50 tysięcy gęsi. Są to przedstawiciele kilku gatunków. Najliczniejsze to gęś zbożowa i gęś białoczelna. Te dwa gatunki przylatują do nas ze skandynawskiej i rosyjskiej tundry i tajgi. Nieco mniej liczna jest gęgawa – jedyny w naszym kraju gatunek lęgowej gęsi. Spotkać można także bernikle białolice oraz bardzo rzadkie gęsi krótkodziobe, które przylatują do Europy Środkowej nawet ze Spitsbergenu. Aby móc śledzić losy poszczególnych ptaków i badać trasy ich wędrówek, naukowcy zakładają ptakom metalowe obrączki na nogi oraz kolorowe obroże na szyję. Duża obroża szyjna ułatwia odczyt liter i cyfr ze znacznej odległości przez lunetę, bez konieczności ponownego chwytania ptaka. Dodatkowo niektórym osobnikom zakładane są nadajniki satelitarne. Wszystkie te metody pozwalają na identyfikację ptaka oraz ustalenie miejsca, w którym został zaobrączkowany. Od października tego roku na terenie Parku Narodowego „Ujście Warty” dokonano pełnych odczytów obroży 3 gęsi. W przypadku 3 innych ptaków były to odczyty niepełne, które jednak pozwoliły ustalić miejsce zaobrączkowania ptaka.


 

  • Gęś gęgawa - stwierdzono trzykrotnie ptaki z obrożami założonymi w ramach niemieckiego programu badawczego, który ma na celu badanie pochodzenia i wędrówek gęgaw, które chwytane są na pierzowisku we wschodnich Niemczech (Meklemburgia) na jeziorze Nonnensee. Ptaki były obserwowane w Parku Narodowym „Ujście Warty” w dniach 3.10 (niepełny odczyt) , 7.11 (obroża żółta H14) i 15.XII (obroża żółta H02).

 

 

  • Gęś zbożowa – w dniu 21.10 widziano ptaka z żółtą obrożą z literą U. Niestety nie udało się odczytać całej obroży, ale na podstawie uzyskanych danych wiemy, że ptak obrączkowany był w we wschodnich Niemczech na zimowisku.
  • Gęś krótkodzioba  - w dniu  15.12 obserwowano parę ptaków na zalanych łąkach  w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Samiec miał białą obrożę B54. Ptak został zaobrączkowany w Dani, jako młody osobnik w dniu 27.03.2007 roku. W połowie maja tego samego roku, ptaka widziano u wybrzeży północnej Norwegii za kołem polarnym, prawdopodobnie w drodze na Spitsbergen. W 2008 roku pod koniec zimy (14.02) ponownie widziano ptaka w Dani. Z początkiem maja ptak w drodze na północ zatrzymał się w północnej Finlandii nad Zatoką Botnicką. A jesienią przyleciał do środkowej Europy, gdzie przebywał od 18.10 do 13.11 w północno-wschodnich Niemczech, blisko granicy z Polską. Obecnie ptak ten przebywa prawdopodobnie na terenie Parku. Program znakowania gęsi krótkodziobych prowadzony jest w Danii przez Department of Artic Environment, National Environmental Research Institute.
  • W dniu 11 XII odczytano też niebieską obrożę 3C07 łabędzia krzykliwego, który został zaobrączkowany na Łotwie.

 

ZATORY NA KANALE MASZÓWEK!
 

03.06.2008 r. 

Z powodów technicznych - licznych, niemożliwych do usunięcia zatorów, odradzamy spływy Kanałem Maszówek - Starą Wartą.

 

PARK NARODOWY "UJŚCIE WARTY" USUNIĘTY Z LISTY MONTREUX
 

Park Narodowy „Ujście Warty” jest jednym z zaledwie ośmiu w Polsce obszarów objętych ochroną w ramach Konwencji Ramsar. Jest to umowa międzynarodowa określająca zasady ochrony i racjonalnego gospodarowania na obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe zwłaszcza jako środowisko życia ptaków wodnych. Park został objęty ochroną w ramach Konwencji w 1984 roku jako Rezerwat Słońsk. Na początku lat 1990. trafił jednak na „czarną listę” – na Listę Monterux będącą rejestrem obszarów, które ulegają degradacji i zachodzą na nich niekorzystne zmiany. Przyczyną były zmiany w stosunkach wodnych, zmiany sposobu gospodarowania (zanik tradycyjnego wypasu i koszenia), a w konsekwencji zmiany struktury roślinności przyczyniające się do zaniku siedlisk odpowiednich dla rzadkich ptaków. Podjęte działania – m.in. przywrócenie wypasu bydła i koni, stopniowe ograniczenie powierzchni zarastających rzepieniem włoskim i zaroślami wierzbowymi, przyniosły efekty – poprawę jakości siedlisk ptasich w Parku.
Nie byłoby to jednak możliwe bez ścisłej współpracy z rolnikami z miejscowości sąsiadujących z Parkiem. To w dużej mierze dzięki rolnikom teren znowu staje się ważną ptasią ostoją.
W efekcie tych działań z Sekretariatu Konwencji w Szwajcarii nadeszła radosna wiadomość, że Park Narodowy „Ujście Warty” został usunięty z Listy Monterux.

 

REAKTYWACJA "PROGRAMU AKTYWNEJ OCHRONY SIEDLISK GINĄCYCH PTAKÓW WODNYCH I BŁOTNYCH"
 

07.02.2003 r.

W siedzibie Parku  w Chyrzynie została uroczyście podpisana umowa sponsoringowa między Parkiem Narodowym „Ujście Warty” a ARCTIC PAPER KOSTRZYN S.A.
Celem programu jest powstrzymanie niekorzystnych zmian siedliskowych w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Zmiany te polegają przede wszystkim na zarastaniu łąk i pastwisk na drodze sukcesji wtórnej, a wynikają głównie z zaniechania ich użytkowania. Następstwem   tego  jest   kurczenie  się  otwartych  siedlisk,  będących miejscem  gnieżdżenia i  żerowania  wielu  zagrożonych i ginących gatunków ptaków, co w konsekwencji powoduje spadek ich liczebności. Realizacja programu przyczyni się głównie do zwiększenia powierzchni terenów lęgowych, a w rezultacie powinna spowodować wzrost populacji kilkunastu gatunków ptaków wodnych i błotnych.
Istotą projektu jest aktywna ochrona ginących siedlisk ptaków wodnych i błotnych. Może ona być realizowana poprzez:

- koszenie nie użytkowanych łąk

- usuwanie zarośli wierzbowych
- poprawę stosunków wodnych
- inne zabiegi zmierzające do zahamowania wtórnej sukcesji roślinności i poprawy 
  warunków bytowych ptaków, w tym np. poprzez wprowadzenie wypasu konika polskiego.

 

Przetargi, ogłoszenia



Ogłoszenia o przetargach i wynikach znajdują się na stronie BIP Parku Narodowego "Ujście Warty"
Kliknij na poniższy link, aby otworzyć stronę z aktualnymi przetargami.

http://pnujsciewarty.4bip.pl/index.php?idg=5&id=12&x=10

 

 
 

STRONA GŁÓWNA | INF. OGÓLNE | AKTUALNOŚCI | EDUKACJA | PRZYRODA | TURYSTYKA | HISTORIA | MAPY | LINKI | KONTAKT